В средата на месец декември 2007 г. в Белград при посещението на вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин в Сърбия беше представен и каталог на колекцията и декоративните решения от сградата на резиденцията на българския посланик в Белград.
След изготвянето на каталога за колекцията на посолството в Париж, това е второто издание, подготвено от Държавния културен институт, посветено на сградите на българските мисии.
„Легацията в Белград, открита през 1879 г. с указ на княз Александър Батенберг, е едно от първите дипломатически агентства на младата българска държава. През 1937 г. цар Борис III одобрява с указ изразходването на пет милиона златни български лева за преустройството на сградата на резиденцията, която през настоящата година навършва седемдесет години. Подредената в нея колекция от върхови образци на българската живопис и декоративно изкуство прехвърля мост и свързва официалния характер на една дипломатическа институция с националния дух и култура на България.
Тук се намират творби на блестящи български живописци като Дечко Узунов, Васил Стоилов, Константин Щъркелов, на именития стъклописец Иван Пенков, както и на майстори от тревненска дърворезбарска школа.
Едни от най-ярките общественици в дългата история на България са именно творците, надарени не само с художествен талант и умения, но и с ясен поглед в бъдещето и прозорливи съждения за съвремието си.
За мнозина дипломацията е изкуство на общуването и тя е призвана да полага здрави основи на отношенията между народите. Затова нерядко се нуждае от универсалната сила на творчеството, което говори на всички езици и не познава граници. Не ми е трудно да призная, че образността на художественото майсторство често е по-съвършена и вярна от всяка дипломация.
Културното многообразие на Европа е ценен залог за мира и добруването на народите от континента – това научиха европейците от тежките уроци на миналия век. Съзидателната сила на изкуството и непреходната му ценност са съумявали нeведнъж да възкресят духа на Европа през вековете. Затова вярвам, че всяко поколение трябва да цени и съхранява духовността, изразена в най-красивото наследство, което може да остави след себе си. Надявам се това издание да бъде и едно свидетелство за топлите отношения и близки връзки между София и Белград като европейски столици.”
Встъпителни думи на вицепремиера и министър на външните раблоти Ивайло Калфин от каталога на експозицията