ПАРТНЬОРИ

Българо-Норвежки проект

Инициативата „Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“ е инициатива, която се  изпълнява от Министерството на външните работи в партньорство с „Норвежки център за изследвания на Холокоста и малцинствата“ от страна на донорите и с Дипломатическия институт и Държавния културен институт към министъра на външните работи на  Р. България, от българска страна.
 
Проектът цели да окаже подкрепа на Министерство на външните работи и други заинтересовани страни при изпълнението на ангажиментите на България като член на ЕС и „Международния алианс за възпоменание на Холокоста“ (МАВХ) за интеграцията на мерки, посветени на предотвратяване на антисемитизма в съответните национални стратегически документи и планове за действие, по-специално по отношение на разработването и прилагането на първия Национален план за действие (НПД) за борба с антисемитизма.
 
Чрез изпълнението на посочените дейности проектът цели да повиши институционалния капацитет и експертиза на българското МВнР и други компетентни институции, да увеличи интереса и познанията на българските граждани и да повиши обществената информираност за еврейската култура, да укрепи академичните изследвания за Холокоста, както и да развие устойчиво сътрудничество и обмяна на опит между България и Норвегия.
 
Дейностите, планирани от Държавния културен институт 
 
·         Планираните дейности се реализират паралелно с осъществяваните проекти на МВнР (изготвянето на Национален план) и Дипломатическия институт (социологическото проучване, дигитална платформа, международни конференции и изграждане на академична мрежа).
 
·         Дейностите на ДКИ включват значителен брой партньори от различни сектори. Целта е да се създадат продукти, които устойчиво и иновативно да комуникират в публичното пространство темите на проекта.
 
·         Дейностите ще акцентират върху увеличаване интерес и познанията на българската общественост за еврейската култура в многообразната картина на българското общество, да насърчи академичните изследвания за Холокоста.
 
·         Изготвените продукти ще служат като аргументи и доказателства за международната комуникация на страната – в рамките на МАВХ; да се изтъкне спецификата на „българския случай“ в исторически план и възможностите да се утвърждава позитивен образ на страната като активно ангажирана да противодейства на проявите на антисемитизъм и език на омразата.
 
Организация
-           Провеждане на изследвания, работни групи и дискусионни форуми;
-         Тренингови сесии за младо поколение „мултипликатори“
-         Изготвяне на изследвания, които да станат основа за пътуващи (документални и авторски) изложби
-         Изработване на материали – постери, изложби, видео-материали, които да станат част от продължаващите дейности в Националния план за противодействие на антисемитизма и комуникационни дейности, както и част от материалите на ДКИ по темата.
 
Виж още

Предстоящо

Премиера на книгата "Скритото очарование на Кипър" от Христо Георгиев
Държавен културен институт и Университетско издателство "Св. Климент Охридски" организират пре дставянето на книгата...

ГАЛЕРИЯ "МИСИЯТА"

Участие на Държавния културен институт в първото издание на Деня на европейските автори - 27 март 2023 година

Държавният културен институт активно се включи в стартирането на новата европейска инициатива  - Ден на европейските автори, която ще се отбелязва ежегодно на 27 март. По инициатива на българския еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел, Европейската комисия, с... пълен текст

Галерия „Мисията” е основана през 2009 г. като свободно място за културна дипломация в София. Галерията е уникално арт пространство в рамките на административната структура, която променя дневния институционален ритъм, отваряйки пред публиката врати за динамичен обмен на идеи, артистични концепции и послания.

Галерията допълва и подпомага дейностите на Държавния културен институт, свързани с различни форми на междукултурен диалог: представяне на проекти и срещи с автори, изложби, конференции, литературни четения, презентации, благотворителни събития и работилници за деца.

Открита за посетители- пон-пет, 10:00- 17:00 ч.

Видео

Контакти

Държавен културен институт
Министерство на външните работи
София 1113, улица "Ал.Жендов" № 2,

+359 2 903 0641
ф: +359 2 971 12 81
е: culturalinstitute [at] mfa.bg
Държавен културен институт
Copyright © 1999 - 2023
Дизайн © Pimdesign
Шрифт Симбал